Time Trials

View the 2017 Time Trial Schedule below!

Time Trials 2017

Half way through the season, the competition really heats up with Time Trials. Held on July 8, 2017 (weather permitting) this is the event which determines your placement in the Royal St. John’s Regatta.

The Captain of the Course will take all of the times from the Time Trials event and use them to create the master schedule for the big day. Teams with similar times will be placed in the same race on Regatta Day to ensure fairness amongst the competition.

This time also determines your place in the Shell Draw, happening on Tuesday, July 11 at 7:00 p.m. in the Boathouse Museum. For those new to the sport, the Shell Draw is where you would pick which shell you would like to race in on Regatta Day. You are provided with a list of shells available for your race and the team with the lowest time picks first.

2017 Results:

Race #1                                               Category: Senior Male 1                                  Time: 8:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Outer Cove Smith Stockley Rowing Club Lamb’s Rum NTV Universal Corporate Wear
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  9:12.45  9:38.65  9:44.45  10:16.56  11:39.83
Place  1  2  3  4  5
Winning Crew  Outer Cove

 

Race #2                                               Category: Senior Male 2                                  Time: 8:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew NL Power Wade’s Excavating and Septic Systems Ricanna Petroleum RDS Contracting Waterford/Key Assets
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  10:57.44  11:22.54  11:35.76  11:22.55  12:47.11
Place  1  2  4  3  5
Winning Crew  NL Power

 

Race #3                                               Category: Masters Male 1                                  Time: 8:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Carroll Investments Hearn Distributing Smith Stockley Mens Masters Safety First
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  11:01.63  11:20.05  13:23.47  12:35.33
Place  1  2  4  5
Winning Crew  Carroll Investments
Race #4                                              Category: Senior Female 1                          Time: 9:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  M5 Dawe Burke JAC Pouch Cove Pharmacy Steers Insurance
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  5:22.55  5:50.89  5:41.27  5:54.56  5:40.97
Place  1  4 3  5  2
Winning Crew  M5
Race #5                                               Category: Senior Female 2                         Time: 9:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Port Authority O’Dea Earle Cahill Construction Sea-Force Diving India Gate
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  5:52.29  5:58.81  6:04.66  5:52.92  6:01.77
Place  1  3  5  2  4
Winning Crew  Port Authority
Race #6                                              Category: Senior Female 3                                  Time: 9:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Marie’s Mini Mart Bern Tobin Royal LePage Atlantic First General A Fitness East Coast Mortgage Brokers
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  5:59.89  5:49.25  6:23.31  6:07.69  6:03.07
Place  2  1  5  4  3
Winning Crew  Bern Tobin Royal LePage Atlantic
Race #7                                               Category: Senior Female 4/Masters*                                Time: 10:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Wedgewood Physiotherapy/Power Conditioning* T.L.C. Nursing and Home Care Inc.* Avalon Girls Marco Sisters In Fitness
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  6:01.30  6:15.0  6:30.4 6:12.1  6:16.8
Place 1 3 5 2 4
Winning Crew  Wedgewood Physiotherapy/Power Conditioning*
Race #8                                               Category: Senior Female 4                                                   Time: 10:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Barry Group Inc. Capital Subaru Freshii Atlantic Towing Rowing Crew St. John’s Fish Exchange and Wet Bar
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  6:13.6  6:28.6  6:04.1  5:55.1  6:39.5
Place 3 4 2 1 5
Winning Crew  Atlantic Towing Rowing Crew
Race #9                                               Category: Senior Female 5                                  Time: 10:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew Nexxbar Cahill Technical Gittens & Associates Mary Brown’s Avalon Mall Pomerleau and HJ Bartlett Electric
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  5:57.04  6:30.67  5:49.24  6:23.50  6:25.95
Place  2  5  1  3  4
Winning Crew  Mary Brown’s Avalon Mall
Race #10                                               Category: Senior Female 6                                 Time: 11:00 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Skipper Ring’s Crew Corcoran Contracting Universal Corporate Wear Pyramid Breathe Well
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  6:34.50  6:33.20  6:35.33  6:43.36  7:57.42
Place  2  1  3  4  5
Winning Crew  Corcoran Contracting
Race #11                                               Category: Senior Female 7                                Time: 11:20 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  F.A.S.T. RNs Boulder Publications/

Mcdonald’s/

Home Hardware

John Callahan Hanlon Reality New Victorian Homes Party Bus
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  7:03.89  6:46.53  6:51.62  7:09.23  7:24.02
Place  3  1  2  4  5
Winning Crew  Boulder Publications/Mcdonald’s/Home Hardware
Race #12                                               Category: Senior Female 8                               Time: 11:40 a.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Kvaerner Canadian Armed Forces Primerica Financial Services Tattoo Society Inc.
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  6:44.33  7:29.76  7:16.92  6:57.19
Place  1  4  3  2
Winning Crew  Kvaerner
Race #13                                               Category: Senior Female 9                               Time: 12:00 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Stewart McKelvey Stream Team The Go!Store-PetroService United Steel Workers
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  6:44.32 6:56.04  6:59.07  7:47.47
Place  1  2  4  5
Winning Crew  Stewert McKelvey
Race #14                                              Category: Senior Female 10                              Time: 12:20 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  So Kee Grocery Compusult Avalon Trimline Signs
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  10:47.12  7:01.83  6:43.33
Place  3  2  1
Winning Crew  Avalon Trimline Signs
Race #15                                               Category: Intermediate*/Juvenille Female                         Time: 12:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Eastern Blown-In Insulation* Torbay Foodland/

Kennedy’s Concrete Forming

Sapphire  Restaurants Harold Hotel
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  6:50.01  8:26.83  6:40.50  5:59.13
Place 1  2  2  1
Winning Crew Intermediate: Eastern Blown-In Insulation

Juvenile: Harold Hotel

 

 

Race #16                                               Category: Midget Male*/Female                                   Time: 1:00 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  O’Brien Engineering* O’Keefe Roofing  Domino’s Pizza Universal Coroporate Wear
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  6:12.41  7:00.02 6:32.99  7:13.02
Place  1  2  1  3
Winning Crew  Midget Male: O’Brien Engineering

Midget Female: Domino’s Pizza

 

 

Race #17                                               Category: Midget Female 2        Time: 1:20 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Keep Cool Refridgeration A/C Ltd. Dibbon’s Divas Coastal Kitchens  Martin’s Surveys
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  6:56.71  7:23.93  7:18.29  6:49.13
Place  2  4  3  1
Winning Crew  Martin’s Surveys

 

 

Race #18                                               Category: Squirt Female 1                             Time: 1:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Dwyer Mobile Tire/In-Motion Health Gingersnap  

Skipper Ring’s Girls

Eastern Composites J3 Construction
Boat Stroke of Power The Sea Hawk The CBC Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  3:03.25  3:43.97 3:21.67 2:48.64 3:01.25
Place  3 5  4  1  2
Winning Crew  Eastern Composites

 

 

Race #19                                               Category: Squirt Female 2                    Time: 2:00 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Valma Budgell – Realtor Nikki Carew East Coast Mortgage  Action Girls St. Bon’s Girls Coastal Accounting
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  3:35.72  3:11.79  4:00.93  3:41.83  4:28.21
Place  2  1  4  3  5
Winning Crew  Nikki Carew East Coast Mortgage

 

 

Race #20                                               Category: Squirt Female 3                                 Time: 2:20 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Evans Newleaf Avalon Chimney Black & McDonald Pond Squad Big Ben’s Rowing
Boat Stroke of Power The CBC The Sea-Hawk Hydrowise Lamb’s Palm Breeze
Time  3:44.75  3:41.52  3:26.01  3:15.65
Place  4  3  2  1
Winning Crew  Big Ben’s Rowing

 

 

Race #21                                               Category: Squirt Male 1/Squirt Female 4*                               Time: 2:40 p.m.
Stake Stake 1 Stake 2 Stake 3 Stake 4 Stake 5
Crew  Outer Cove Marines Property Management Solution Connor’s Construction Ltd. * St. John’s International Authority*
Boat Smith Stockly II The Telegram Marine Institute The Ranger Catherine M.
Time  3:20.26  4:01.84  3:13.12  3:52.68
Place  1  2  1  2
Winning Crew  Outer Cove Marines/Connor’s Construction Ltd.

 

Social Media

Location

Boathouse Location:

Clancey Drive
St. John's, NL,
Canada

Office Location:

2nd Floor

Back to Top