1900 - 1910

1900

Amateur Race: Glance - 9:57 2/5
Cox: Dr. Stabb Stroke: W. Rennie
J. Hustins, A. Chafe, G. Marshall, P. Brown, J. Harvey

Mercantile Race: Red Cross - 9:52 1/5 (Bowrings)
Cox: J. Bennett Stroke: W. Nixon
W. Harvey, M. Saunders, J. Meaney, E. Monahan, J. Power

Society Race: Bob Sexton - Sons of England - 9:54 4/5
Cox: A. Williams Stroke: E. Coyell
E. Coaker, J. Snow, J. Barter, A. Learning, A. Whitten

Football Race: Red Cross - Feildians
Cox: G. Hayward Stroke: J. Brinton
R. Dowden, R. Simms, F. Miles, L. Earle

Brigade Race: C.L.B. Race - 10:14 4/5
Cox: A. Williams Stroke: E. Coaker
R. Groves, T. Roberts, S. Pearcey, S. Pitcher, W. Abbott

Fishermen's Race: Bob Sexton - Torbay James Hickey, J. Kinsella (other unknown)

Labour Race: Bob Sexton - 9:58 2/5
Cox: T. Toucher Stroke: S. Day
E. Day, H. Holwell, R. Power, James Reardigan

Juvenile Race: Glance - 11:00 1/5 (Six Crews)
Cox: J. Hussey Stroke: G. Squires
W. Mallard, R. Voisey, R. Squires, W. Squires


Tradesmen's Race: Dead Heat - Glance and Bob Sexton 9:55 4/5

Glance Crew
Cox: Theo Whitten Stroke: J. Harvey
M. Bennett, L. Ebsary, J. Boone, W. Harvey
Sexton Crew
Cox: A. Williams Stroke: E. Coyell
E. Coaker, J. Snow, J. Barter, W. Ryan, A. Whitten


Truckmen's Race: Sexton - East End 12:00 2/5
Cox: S. Day Stroke: G. Cook
G. Walsh, E. Noseworthy, J. Carew, J. King, W. Earle


All Comers Race: Bob Sexton - 4:00 4/5 (half course) No names given

1901

Amateur Race: Red Cross - 9:40 4/5
Cox: J. Wallace Stroke: H. Brownrigg
R. Simms, C. Jeffrey, L. Fowler, W. Ryan, E. Murphy

Fishermen's Race: Red Cross - Torbay - 9:30 4/5
Cox: N. Gosse Stroke: G. Tapper
J. Manning, F. Tapper, Jesse Manning, T. Clements, J. Gosse

Football Race: Blue Peter - Star of Sea - 10:16
Cox: T. Wallace Stroke: H. Brownrigg
W. ryan, N. Vinnicombe, J.Brophy, E. Brophy, E. Power

Labourers' Race: Blue Peter - 9:43

Cox: T. Whitten Stroke: J. Flynn
S. Goobie, F. Harvey, K. Whitten, J. Anthony, J. Snow

Brigade Race: Red Cross - 10:10

Mercantile Race: Blue Peter - Job's - 9:38 1/5

Juvenile Race: Glance - 10:30 4/5

Tradesmen's Race: Blue Peter - 9:31 2/5

Truckmen's Race: Red Cross - West End - 10:04

Naval Reserve vs. Warships: Naval Reserve - Red Cross - 10:20 1/5

All Comers Race: Red Cross - 4:37 (half course)

Championship Race: Blue Peter - Outer Cove - 9:13 4/5
Cox: Walter Power Stroke: John Whelan
Dan McCarthy, Denis McCarthy, Denis Croke, Martin Boland, John Nugent

1902 - August 6

Amateur Race: Blue Peter - 9:31 4/5
Cox: T. Whitten Stroke: P.Brown
G. Marshall, F. Miles, J. Caines, J. Greene, A. Croucher

Fishermen's Race: Blue Peter - 9:31 4/5
Cox: J. Kinsella Stroke: J. Whelan
M. Boland, J. Nugent, D. Kinsella, J. Croke, T. Croke

Football Race: Blue Peter - 10:08 1/5
Cox: T. Whitten Stroke: W. Brian
J. P. Crotty, J. Cooper, T. English, W. Higgins

Labourers' Race: Bob Sexton - 9:53 2/5
Cox: A. G. Williams Stroke: T. Whitten
M. Downey, A. Emerson, W. Nixon, P. Morrissey, Q. Whitten

Brigade Race: Bob Sexton - C.L.B. - 10:10
Cox: A. Williams Stroke: S. Piercey
T. Hallett, F. Miles, E. Butt, S. Ebsary, H. Reid

Mercantile Race: Blue Peter - 9:40

Cox: T. Williams Stroke: E. Coyell
J. Harvey, P. Morrissey, M. Downey, T. Whitten, E. Holwell

Juvenile Race: Red Cross - 10:16 2/5
Cox: E. Gosse Stroke: R. Morey
P. Fleming, J. Bradbury, J. Whelan, R. Yeo, A. Tapper

Tradesmen's Race: Blue Peter - 9:37 1/5
Cox: T. Whitten Stroke: J. Flynn
M. Bennett, A. Whitten, J. Snow, E. Harvey, J. Goodland

Truckmen's Race: Red Cross - 10:20

Cox: J. Bennett Stroke: J. Hartford
J. Goodall, P. Murphy, J. Reid, E. Brian, G. Tucker

Naval-Brigade Race: Church Lads Brigade/Catholic Cadet Corp - 9:54 1/5
Cox: A. Williams Stroke:
Butt, Reid, Hallett, Gallivan, Reardigan and Saturley

Championship Race: Coronation Race: Blue Peter - Outer Cove -9:22 no names

1903

Amateur Race: Doctor
Cox: A. Williams Stroke: F. Miles
E. Harvey, E. Hawkins, T. Hallet, C. Jeffrey, W. Butt

Fishermen's Race: Blue Peter - Outer Cove - 9:59
Cox: J. Kinsella Stroke: P. Cahill
J. Roche, M. Hickey, P. Kinsella, J. Hickey, M. Hickey

Football Race: Blue Peter - B.I.S. - 10:46
Cox: T. Whitten Stroke; P. Brown
W. Brian, J. Cooper, W. Cooper, T. English, W. Higgins

Mercantile Race: Doctor - Harvey's - 10:43
Cox: A. Williams Stroke: E. Harvey
C. Godden, E. Hawkins, T. Godden, G. Skeans, Ray Harvey

Brigade Race: Red Cross - C.L.B. - 10:26
Cox: A. Williams Stroke: S. Piercey
T. Hollett, F. Miles, W. Butt, S. Ebsary, H. Reid

Labourers' Race: Blue Peter - 9:56 1/2

Naval-Brigade Race: British Navy, Alert, Red Cross - 10:31

Tradesmen's Race: Blue Peter - Southside - 10:19

Juvenile Race: Blue Peter - 11:31 4/5

Truckmen's Race: Blue Peter - East End - 10:51

Championship Race: Blue Peter - Job's - 9:54
Cox: T. Whitten Stroke: H. Whitten
K. Whitten, S. Goobie, J. Anderson, A. Holwell, W. Holwell


1904

Amateur Race: Blue Peter - 9:46 4/5
Cox: T. Whitten Stroke: P. Brown
A. Croucher, J. Caines, F. Brocklehurst, W. Green, J. Hustins

Fishermen's Race: Togo - Blackhead - 9:21 4/5
Cox: A. G. Williams Stroke: M. Healey
G. Cook, M. Healey, J. Healey, W. Healey, J. Cook

Football Race: Blue Peter - B.I.S. - 11:30
Cox: T. Whitten Stroke: W. Cooper
A. Doyle, W. Brophy, W. Adams, J. Connolly, E. Higgins

Mercantile Race: Blue Peter - Job's - 10:10
Cox: T. Whitten Stroke: J. Keough
J. Rendell, J. Gunn, J. Slick, J. Bendon, E. Harvey

Brigade Race: C.L.B. - Blue Peter - 10:00
Cox: G. Williams Stroke: S. Piercey
T. Hallett, F. Miles, W. Sceviour, S. Ebsary, W. Butt

Tradesmen's Race: Red Cross - 10:08

Cox: R. Rogers Stroke: J. Flynn
M. Bennett, J. Snow, J. Hennebury, Ed Harvey, Geo. Chislett.

Union Race: Blue Peter - L.S.P.U. - 10:03 3/5
Cox: T. Whitten Stroke: J. Harvey
T. Whitten Jr., O. Pond, H. Whitten, R. Pike, C. Whitten

Labourers' Race: Blue Peter - 10:02 2/5
Cox: T. Whitten Stroke: E. Holwell
J. Anthony, K. Roberts, E. Day, W. Nixon, A. Holwell

Juvenile Race: Blue Peter - 10:26 2/5
Cox: T. Whitten Stroke: P. Brown
E. Higgins, W. Brophy, E. Kehoe, S. Day, H. Peddigrew

Truckmen's Race: Blue Peter - East End - 10:22
Cox: J. Kinsella Stroke: W. Abbott
J. King, F. Merrills, G. Walsh, George Cook, D. Maher

Championship Race: Blackhead - 9:24

Cox: A. G. Williams Stroke: M. Healey
G. Cook, M. Healey, J. Healey, W. Healey, J. Cook


1905

Amateur Race: Blue Peter - 10:15
Cox: T. Whitten Stroke: W. Ryan
G. Marshall, A. Fowlow, S. Ebsary, B. Chafe, R. M. Simms

Fishermen's Race: Togo - Blackhead - 9:40 1/5
Cox: A. Williams Stroke: M. Healey
G. Cook, M. Healey, W. Healey, J. Cook, J. Healey

Municipal Race: Doctor - Knowlin's - 10:32 4/5
Cox: B. Chafe Stroke: P. Brown
H. Churchill, M. Jenkins, G. Knight, C. Hayward, S. Rowsell

Football Race: Blue Peter - B.I.S. - 12:10
Cox: T. Whitten Stroke: W. Cooper
F. English, J. Connolly, W. Adams, A. Meehan, P. O'Driscoll

Brigade Race: Bob Sexton - C.C.C. - 10:55 3/5
Cox: T. Toucher Stroke: P. Brown
J. Bennett, Peter Brown, J. Holden, W. Brown, W. Bush

Labourer's Race: Blue Peter - 10:42 2/5
Cox: T. Whitten Stroke: A. Holwell
J. Anthony, S. Goobie, J. Williams, W. Holwell, J. Boone

Factory Race: Blue Peter - 11:40
Cox: T. Whitten Stroke: B. Collins
J. Power, M. Malone, F. Farrell, E. Myrtle, J. Abbott

Juvenile Race: Bob Sexton - 11:38 3/5
Cox: A. Williams Stroke: Peter Brown
E. Higgins, J. Earle, A. Meehan, W. Brophy, H. Peddigrew

Truckmen's Race: Togo - East End - 11:35
Cox: not named Stroke: J. King
W. Abbott, F. Merrills, W. Cooper, J. Dillon, G. Cooper

Championship Race: Outer Cove - 10:30 2/5

 

1906

Amateur Race: Doctor - 9:40
Cox: T. Toucher Stroke: P. Brown
A. Croucher, J. Kanes, W. Brown, W. Green, A. Churchill

Football Race: B.I.S. - 10:38
Cox: Theo. Whitten Stroke: E. Brophy
W. Higgins, J. Cooper, M. Vinnicombe, W. Brophy, A. Meehan

Mercantile Race: Red Lion - Reid Newfoundland Company - 10:07 4/5
Cox: N. Andrews Stroke: J. Morris
E. Noseworthy, P. Wall, A. Wood, E. Tremblett, R. Pittman

Fishermens' Race: Red Lion - Blackhead - 9:34
Cox: G. Lewis Stroke: P. Healey
G. Cook, M. Healey, W. Healey, T. Healey, John Healey

Brigade Race: C.C.C. - 10:37
Cox: T. Toucher Stroke: P. Brown
W. Brown, A. Meehan, E. Higgins, J. Holden, H. Peddigrew

Tradesmen's Race: Red Lion - 10:10

Cox: J. Bennett Stroke: E. Coyell
J. Snow, J. Barter, J. Bennett, P. Brown, M. Bennett

Labourer's Race: Blue Peter - 10:11

Cox: Theo Whitten Stroke: A. Whitten
J. Anthony, T. Whitten, A. Holwell, W. Nixon, A. Aminson

Factory Race: Avalon Steam Cooperage - 10:25
Cox: T. Hallett Stroke: J. Flynn
J. King, J. Dalton, J. Brown, M. Galavin, J. Bellmen

Naval-Reserve Race: South Side Firemen - 10:10
Cox: S. Ebsary Stroke: E. Coyell
J. Snow, Jas Barter, A. Whitten, E. Harvey, S. Goobie

Juvenile Race: Togo - 10:35
Cox: A. Whitten Stroke: W. Ebsary
T. Young, W. Hart, A. Ebsary, J. Ennis, Levi Rogers

Truckmen's Race: West End Truckers - Red Lion - 10:10
Cox: J. Bennett Stroke: J. Holwell
George Tucker, A. Noseworthy, A. Locke, J. Coady, J. Barrett

No Championship Race


1907

No record available

 

1908 - Wednesday August 3

Amateur Race: Red Lion - 10:20
Cox: N. Andrews Stroke: P. Brown
J. Morris, H. Peddigrew, G. Benson, J. Jeans, A. Pittman

Tradesmen's Race: Blue Peter - 10:21 4/5
Cox: J. Whitten Stroke: J. Flynn
R. Power, P. Brown, J. Roche, E. Brophy, A. Whitten

Press Race: Red Lion - Daily News - 10:27
Cox: N. Andrews Stroke: P. Freeman
J. Coffey, G. Andrews, T. Foran, W. Carew, M. Pike

Mercantile Race: Red Lion - 10:30

Cox: N. Andrews Stroke: J. Morris
A. Pittman, F. Morgan, A. Healey, G. Benson, H. Jeans

Brigade Race: Blue Peter - C.L.B. - 10:16 2/5
Cox: S. Ebsary Stroke: E. Piercey
W. Ebsary, A. Duffett, R. Sweetable, A. Harvey, W. Harvey

Fishermen's Race: Blue Peter - Outer Cove - 9:45 Names not available

Labourers' Race: Blue Peter - 10:00 4/5
Cox: T. Whitten Stroke: T. Whitten Jr.,
J. Anthony, A. Holwell, M. Downey, G. Williams, W. Holwell

Factory Race: Red Lion - Tub Factory - 10:32
Cox: J. Cooper Stroke: J. Power
J. Mills, A. Price, G. Tilley, G. Hynes, J. Evoy

Truckmen's Race: Blue Peter - East End Truckers - 10:23
Cox: W. Broderick Stroke: J. Malone
G. Clooney, H. Snow, J. Hollihan, J. Chafe, F. Baird

Naval Race: Blue Peter - 10:32
Cox: T. Whitten Stroke: J. Anthony
T. Whitten, Jr., A. Holwell, M. Downey, A. Whitten, J. Flynn

Juvenile Race: C.L.B. - Blue Peter - 10:57 3/5
Cox: S. Ebsary Stroke: W. Russell
S. Boone, A. Bishop, S. Goobie, H. Goobie, G. Hiscock

No Championship Race


1909

Amateur Race: Red Lion - 9:57 2/5
Cox: N. Andrews Stroke: W. Brown
A. Abbott, C. Croke, G. Downs, H. Peddigrew, F. Baird

Tradesmen's Race: Blue Peter - 9:50 3/5
Cox: T. Toucher Stroke: J. Flynn
H. Skinner, J. Martin, J. Cooper, E. Brophy, J. Bennett

Press Race: Blue Peter - Chronicle - 10:22
Cox: S. Ebsary Stroke: F. Bugden
S. Harris, M. Manning, R. Jeans, B. Parsons, J. Coffey

Mercantile Race: Pink-Un - Bowrings - 10:21
Cox: J. Cooper Stroke: R. Simms
E. J. Snow, W. LeMessurier, E. Bowring, W. Barnes, A. Bastow

Society Race: Pink-Un - British Society - 10:11
Cox: T. Whitten Stroke: A. Holwell
J. Anthony, W. Nixon, M. Abbott, G. Williams, W. Holwell

Brigade Race: Blue Peter - C.L.B. - 10:31
Cox: S. Ebsary Stroke: J. Hackett
H. Barnes, S. Goudie, A. Bishop, W. Harvey, W. Godden

Fishermen's Race: Outer Cove - Blue Peter - 9:38 1/5

Labourer's Race: Blue Peter - 10:18
Cox: T. Whitten Stroke: T. Nixon
A. Holwell, M. Downey, A. William, W. Holwell, J. Anthony

Football Race: Pink-Un - C.E.I. - 10:26
Cox: S. EbsaryStroke: T. Hallett

Juvenile Race: Blue Peter - 11:16

Factory Race: Pink-Un - Tub Factory - 10:23 2/5

Truckmen's Race: Pink-Un - East End - 10:31 3/5

Naval Race: Red Cross - HMS Calypso - 10:14

No Championship Race


1910

Amateur Race: Blue Peter
Cox: S. Ebsary Stroke: G. Skanes
W. Hayter, R. Stafford, R.Stick, H. Rendell, W. Ebsary

Tradesmen's Race: Guard

Cox: S. Ebsary Stroke: S. Piercey
G. Taylor, F. Pitcher, K. Sweetapple, E. Piercey, G. Martin

Mercantile Race Pink-Un - Bowring Bros.
Cox: E. Ebsary Stroke: R. Simms
R. Snow, P. LeMessurier, C. Penney, E. Barnes, H. Bastow

Society Race: Guard - British Society
Cox: T. Whitten Stroke: A. Holwell
J. Anthony, W. Nixon, W. Abbott, C. Stevenson, G. Williams

Press Race: Guard - Herald
Cox: Levi Rogers Stroke: J. Quinn
H. Galton, R. Dowden, F. Goodland, W. Goodland, W. Adams

Brigade Race: Methodist Guard Brigade
Cox: Levi Rogers Stroke: T. Puddister
J. Barrett, H. Burt, E. Peet, H. Taylor, A. Winsor

Fishermen's Race: Guard - Torbay

Labourer's Race: Guard

Cox: T. Whitten Stroke: A. Holwell
J. Anthony, W. Nixon, M. Downey, C. Stevenson, G. Williams

Football Race: Pink-Un
Cox: S. Ebsary Stroke: W. Hayter
T. Hallett, P. LeMessurier, F. Miles, R. Stick, W. Godden

Juvenile Race: Guard - Methodist Guard Brigade
Cox: Levi Rogers Stroke: J. Piercey
A. Quick, C. Peet, S. Martin, S. Spencer, O. Burt

Factory Race: Guard
Cox: S. Ebsary Stroke: J. Power
G. Tilley, L. Hollett, R. Groves, A. Farrell, T. Mitchell

Truckmen's Race: Red Lion - East End
Cox: W. Holwell Stroke: W. Abbott
G. Williams, G. Cluney, J. King, J. Malone, W. Ring

Naval Race: Guard - East End
Cox: T. Whitten Stroke: J. Anthony
A. Holwell, T. Clemens, S. Stevenson, W. Downey, E. Piercey

No Championship Race


Website design and implementation by Rivervine Technologies©, hosted by Eniga Hosting Solutions©